Motýlia záhrada na Liptove predstaví krehkú ľahkosť bytia motýľov

< späť

LIPTOV ARÉNA (27. jún 2017) – Ich existencia na tomto svete netrvá dlho, väčšinou týždeň, nanajvýš dva mesiace. Motýle – najväčší rad hmyzu po chrobákoch. Práve ich fascinujúci a krehký život si môžu od 1. júla do 15. septembra pozrieť všetci návštevníci Liptov Arény pri Tatralandii a to v jedinečnej expozícii tropických motýľov a rastlín. Spolu so sprievodcom objavia v interaktívnej výstave tajomstvá prírody a spoznajú motýlí život úplne zblízka. Na vlastné oči zažijú vyliahnutie motýľa z kukly, jeho kŕmenie až po vypustenie do motýlej záhrady. Na rozlohe 1 200 m2 bude počas trvania výstavy lietať odhadom až 3 tisíc motýľov.

Nielen deti, ale aj ich rodičov poteší zážitkové učenie o živote 15 druhov exotických motýľov. Všetci návštevníci tak môžu byť počas leta na moment súčasťou motýlieho pestrofarebného sveta. Prostredníctvom výstavy spoznajú napríklad najväčšieho denného motýľa – Sovookáňa kráľovského, ktorého rozpätie krídla môže dosiahnuť až 150 mm alebo modro-čierneho nočného motýľa z čeľade Morfo z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Babôčkovité motýle z pralesov Juhovýchodnej Ázie zase vyzerajú ako oranžový suchý list. Tieto dokonalé tzv. listové mimikry preslávili motýľa s názvom Kallima inachus. Na obdiv bude aj motýľ vidlochvost a iné. Samotná expozícia ponúkne nevšedný audiovizuálny zážitok so zvukovými efektmi, ale aj s priamym kontaktom motýľa na ľudské telo. „Motýlia záhrada nie je len o výstave, ale aj o možnosti pozorovať nevšedný život motýľov, ich správanie a návyky. Motýle objednávame z anglickej motýlej farmy, chodia k nám postupne do skleníkových liahní vo svojom treťom vývojovom štádiu kukiel. Na vyliahnutie musíme striktne dodržať predpísanú teplotu minimálne 27°C a ideálnu 80% vlhkosť vzduchu. Kukly sa lepia do liahní na dosky kaučukovým lepidlom a po ich vyliahnutí sa každý deň púšťajú do motýlej záhrady. Po vyliahnutí majú motýle vlhké zlepené krídla a kým sa im narovnajú, trvá to aj niekoľko hodín. Čo sa týka potravy, tak niektoré druhy potravu vôbec neprijímajú, lebo žijú len jeden týždeň, niektoré sa dožívajú aj dvoch mesiacov a živia sa hlavne nektárom z rastlín Lantany menlivej alebo Verbeny a dokrmované sú aj prezretým ovocím,“ uviedol Peter Šúr, manažér Liptov Arény.  

Motýlia záhrada v Liptov Aréne je otvorená pre verejnosť denne od 1.7.2017 v čase od 9.00 do 20.00 hod. Expozícia poskytuje priestor aj pre fotenie neviesť (butterfly bride), detskú narodeninovú party s motýľmi a animátorom (butterfly birthday bash) a od 7. júla aj večernú rozprávkovú prehliadku (butterfly fairy tale), kedy návštevníkov sprevádzajú po motýlej záhrade dve rozprávkové víly. Bližšie informácie na www.liptovarena.sk 

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../