Horské strediská – druhá existenčná skúška za pol roka

< späť

Liptovský Mikuláš - 28.10.2020 - Horské strediská a rezorty cestovného ruchu na Slovensku zažívajú druhú existenčnú skúšku za pol roka. Po nútenom úplnom uzavretí na jar počas prvej vlny pandémie COVID-19 prichádza čiastočný jesenný lockdown. TMR tentoraz z vlastnej iniciatívy prerušila prevádzku horských stredísk v Jasnej a vo Vysokých Tatrách.

Spoločnosť TMR ako prevádzkovateľ horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry prerušil ich prevádzku od 25.októbra.  „Zámerom je zvýšiť dosah prijatých vládnych opatrení.  Dnes je jasné, že situácia je vážna a len spoločný zodpovedný prístup nám môže pomôcť zvládnuť ju. Naše rozhodovanie o uzavretí lanoviek, hotelov a gastro zariadení bolo o to jednoduchšie, že sa môžeme oprieť o jestvujúci systém štátnej pomoci. V praxi by teda dočasné uzavretie stredísk nemalo znamenať dramatické prepúšťanie,“ informoval Igor Rattaj, predseda predstavenstva TMR, a.s.

„Popri tom všetkom sa snažíme aktívne komunikovať so sekciou cestovného ruchu na ministerstve dopravy a dávať podnety a pripomienky, ako cestovnému ruchu pomôcť. Dúfame, že aj avizovaná 100 miliónová injekcia cestovnému ruchu dá šancu na prežitie mnohým ľuďom, ktorí sa či už so svojou kaviarňou, penziónom alebo inou prevádzkou ocitli vďaka korona sezóne na hrane,“ doplnil Rattaj.

Systémová podpora subjektov cestovného ruchu je v súčasnej situácii nevyhnutná. Uvedomujú si to vo všetkých krajinách, v ktorých TMR pôsobí. V Poľsku a v Českej republike získali horské strediská koronakrízovú pomoc vo forme priamej dotácie, v Rakúsku to okrem tzv.kurzarbeit-u (úhrady nákladov na mzdy zamestnancov) bola aj náhrada fixných nákladov. Zo sumy za obdobie marec-máj však bola doposiaľ vyplatená len cca1/3 pomoci.  Na Slovensku bola pomoc vo forme kurzarbeit-u nastavená postupne.

„Je dôležité, že už počas prvej vlny sa podarilo rozšíriť pomoc v zamestnanosti pre spoločnosti zasiahnuté koronakrízou aj na veľké firmy. Nastavený systém mal najmä na začiatku svoje muchy – absentovali platné písomné usmernenia, sťažovala ho neprehľadnosť v žiadostiach o čerpanie podpory. Akonáhle sa systém podarilo nastaviť, stalo sa čerpanie rýchlejším a jednoduchším. Na Slovensku sme dnes v situácii, kedy po úspešnom podaní žiadosti sú prostriedky do dvoch dní na účtoch žiadateľa. Vďaka príspevku štátu na mzdu zamestnancov sme dokázali prežiť najťažšie obdobie a reálne udržať väčšinu pracovných miest,“ doplnil Marek Schwarz, riaditeľ ľudských zdrojov v spoločnosti TMR.

Obe horské strediská – Jasná i Vysoké Tatry sa aj napriek uzatvoreniu prevádzky pre verejnosť naďalej pripravujú na otvorenie zimnej sezóny. V súvislosti s tým predložil ich prevádzkovateľ  v spolupráci s LAVEX-om (Záujmové združenie prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov)  prostredníctvom sekcie cestovného ruchu na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja spracovaný návrh COVID semaforu pre horské strediská, ktorý čaká na schválenie hygienikom a ÚVZ SR.  Aj takýmto spôsobom sa snažia prevádzkovatelia vyjsť v ústrety odborníkom a pripraviť horské strediská na prevádzku čo najlepšie. Zároveň pripomínajú potrebu ďalšej intenzívnej komunikácie. „Pripravované postupy a opatrenia sa potrebujeme dozvedať naozaj čo najskôr, pretože či už sú to  horské rezorty, rôzne atrakcie alebo kúpaliská – nespúšťajú sa otočením gombíka ale vyžadujú si čas na svoju prípravu. Zároveň je to signál aj pre hostí, klientov a návštevníkov, aby sa mohli prispôsobiť a rozhodnúť. Chceme veriť, že tak ako sa podarilo pandémiu zvládnuť v prvej vlne, dokážeme to aj teraz a cestovný ruch, ktorý toho schytal vďaka korone v tomto roku viac ako dosť, bude môcť dopriať ľuďom už čoskoro príjemnejšie zážitky,“  uzatvára Igor Rattaj.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../