Osem projektov opäť skrášli život v meste Vysoké Tatry

< späť

O grant z programu Pre lepší život v Meste Vysoké Tatry sa tento rok uchádzalo až 28 projektov. 
VYSOKÉ TATRY. (1.2. 2020) -  Zlepšiť život komunity, či skrášliť prostredie mesta Vysoké Tatry. To je cieľ grantového programu Pre lepší život v Meste Vysoké Tatry prevádzkovateľa najväčších tatranských lyžiarskych stredísk – spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR). Tretí januárový týždeň sa v Starom Smokovci už po druhýkrát zišla porota zložená zo zástupcov mesta, nezávislých autorít a spoločnosti TMR, aby spoločne vybrala najlepšie projekty, ktoré Tatrám a Tatrancom pomôžu. Porotu potešil zvýšený záujem.

Z každého rožku, trošku. Presne týmito slovami by sa dali opísať projekty, ktoré porote pristáli na stole. Zastúpenie mali občianske združenia, šport, cirkev, kultúra, či vzdelávanie. Napokon komisia vybrala 8 projektov, ktoré by mali byť zrealizované v priebehu tohto roka. Celková suma príspevkov pre rok 2020 predstavuje  20 193 eur.  „Aj napriek tomu, že projektov prišlo viac, nám ako porote sa rozhodovalo o niečo ľahšie ako v minulom ročníku. Projekty boli viac profesionálne spracované. Navrhovatelia sa stotožnili s cieľom nášho grantového programu. Moju najväčšiu podporu mali projekty pre deti a mládež, ktoré rozvíjajú ich športového ducha. Chceme, aby deti nesedeli pri počítači a viac sa hýbali,“ povedal Andrej Árendáš, CCO TMR. 

Do termínu zasielania žiadostí o grant, 31. decembra 2019, bolo podaných spolu 28 projektov. Do Tatier tak vďaka grantu pribudnú výstroje na bežecké lyžovanie pre deti, časomiera pre lyžiarsky klub, dvojsedadlové sane, či altánok v Materskej škole vo Vyšných Hágoch. Pri osade Tatranská Polianka sa vykonajú terénne úpravy športového areálu a tratí pre beh na lyžiach, pri historických pamiatkach budú osadené Totémy. Deti z tatranských škôl sa dočkajú svojich vlastných štartovacích čísel. „Som rada, že uspeli aj projekty, ktoré sú určené pre deti. Deti sú nielen budúcnosťou nás, ale aj celých Tatier. Ak ich teraz podporíme napríklad v ich športovej činnosti, verím, že si to v sebe zachovajú a budú to aj naďalej rozvíjať,“ povedala Zuzana Hlavatá z oddelenia regionálnej politiky a cestovného ruchu MsÚ vo Vysokých Tatrách. Porota sa pri výbere úspešných projektov zhodla takmer jednohlasne. Najviac jej členov očaril projekt s názvom Kyslíkovci, ktorý zároveň dostal aj najviac hlasov. „Vyzerá to ako veľmi zmysluplný projekt, ktorý má ambíciu pomáhať deťom,“ vysvetlil Lukáš Brodanský, obchodno-marketingový manažér horského strediska Vysoké Tatry. 

Práve fakt, že o úspešnosti projektov rozhodujú domáci je podľa riaditeľa horských stredísk Vysoké Tatry Dušana Slavkovského veľkým prínosom. „To, čo Tatry a Tatranci najviac potrebujú vedia najlepšie posúdiť domáci. Usmernenie z ich strany je teda pre úspešnosť projektov veľmi dôležité,“ povedal. „Máme spoločné názory, výsledok bol teda jednoznačný. Ak sa väčšina zhodne na projekte, je jasné, že má predpoklady stať sa úspešným. Už je to iba v rukách žiadateľov, aby ich dotiahli do konca,“ doplnil Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby. Ako dodal poslanec MsZ Vysoké Tatry Matej Líška, športové projekty sú pre Tatry, ako kolísku športu, veľmi dôležité. „Opäť sa podarila dobrá vec, je to výborný projekt.“

Podporené projekty v roku 2020:

1. Kyslíkovci spájajú deti 

Prostredníctvom handrových bábik – Kyslíkovcov chce Občianske združenie Tatranskí Kyslíkovci opäť vytiahnuť deti do prírody, naučiť ich všímať si svoje okolie, ochraňovať prírodu, správne sa v nej pohybovať a pomáhať jeden druhému. Žiaci zo ZŠ Vyšné Hágy od roku 2017 píšu o Kyslíkovcoch príbehy a básne, berú ich so sebou na exkurzie a výlety, v spolupráci s nosičskou legendou Martinom Maličkým vznikli nádherné fotografie Kyslíkovcov na cestách. Cieľom je vydať ich v knižnej podobe, ktorá bude slúžiť aj ako didaktická pomôcka. Handrové bábiky Kyslíkovci prispievajú k fyzickému i psychickému zdraviu detí mesta Vysoké Tatry.  

2. Postavme deti na bežky 

Základná škola vo Vyšných Hágoch by rada podporila deti a ich vzťah k bežeckému lyžovaniu. So zvýšeným počtom žiakov v škole, a tiež so vzrastajúcou popularitou tohto športu už pôvodná „výbava“ bežiek a topánok v škole nepostačuje a navyše je už značne opotrebovaná. Za peniaze z grantového programu by radi nakúpili výstroje na bežecké lyžovanie (topánky, bežky , palice). 

3. Štartovné čísla pre deti z tatranských škôl

Deti z miestnych tatranských škôl sa zvyknú zúčastňovať pretekov organizovaných mestom Vysoké Tatry. Doteraz si museli požičiavať cudzie štartovacie čísla. Vďaka grantu plánujú nakúpiť 200 kusov štartovných čísel. 

4. Nákup časomiery pre lyžiarsky klub 

SnowSports Club je športový klub so zameraním na zjazdové lyžovanie. Venuje sa príprave detí od 3 rokov pod vedením hlavného trénera. Dôvod, pre ktorý požiadali o grant je zlepšenie materiálového vybavenia klubu. Zakúpiť plánujú časomieru, ktorá bude využívaná nielen na tréningoch, ale aj pri usporadúvaní verejných pretekov, či podujatí, ktoré nepotrebujú licencovanú časomieru. Peniaze z grantu pomôžu tatranskému lyžiarskemu klubu skvalitniť tréningový proces tým, že môžu do tréningov zaradiť merané tréningy, ale aj ušetriť financie na usporiadanie rôznych podujatí pre miestnu komunitu. 

5. Totémy k pamiatkam 

V rámci mesta Vysoké Tatry máme veľké množstvo historických pamiatok a pamiatkovo chránených objektov. Snahou je ozrejmiť okoloidúcim historické hodnoty daných objektov formou totémov, ktoré budú umiestnené obďaleč týchto objektov – tak, aby nezasahovali do ich architektúry, no zároveň, aby boli prístupné verejnosti. Pôjde o asi 150 centimetrov vysoký masív z dreva, ktorý bude umelecky opracovaný za použitia ornamentov z prírody, histórie a ľudovej kultúry goralov, pričom v úrovni cca 120 – 130cm od zeme by sa nachádzala "platňa" s umiestnenou informáciou o pamiatkovej hodnote objektu v SVK a ENG jazyku. Na projekte plánuje Tatranský parlament spolupracovať s Krajským pamiatkovým úradom, pobočka Spišská Sobota a lokálnymi znalcami historických pomerov. Samotná výroba a osadenie totémov bude čisto v réžii Tatrancov a dobrovoľníkov.

6. Nákup dvojsedadlových žiackych saní

Slovenský zväz sánkarov plánuje zakúpiť dvojsedadlové žiacke sane pre žiakov. Jazda na dvojsedadlových saniach je stále populárnejšia disciplína, preto by chceli začať s jej tréningom už v žiackych kategóriách chlapcov, ale aj dievčat. V súčasnosti Slovenský zväz sánkarov nedisponuje takýmito žiackymi saňami. Vďaka grantu TMR tak môžu žiacke dvojsedadlové sane zakúpiť a pripravovať mládež.

7. Terénne úpravy športového areálu a priľahlých tratí pre beh na lyžiach pri osade Tatranská Polianka

V katastri mesta Vysoké Tatry, pri osade Tatranská Polianka by ŠKP Vysoké Tatry rád učinil terénne úpravy športového areálu a tratí pre beh na lyžiach. Doposiaľ ho členovia klubu upravovali svojpomocne. Snahou je zefektívniť úpravu lyžiarskych tratí aj pri menšom množstve snehu vyrovnaním terénu a nerovností, dovybudovaním premostení. Vďaka tomu bude možné sprístupniť túto lokalitu obyvateľom mesta a širokej verejnosti nielen pre beh na lyžiach v zime, ale aj pre krosové behy, či horskú cyklistiku v lete.

8. V škole aj v záhrade, na vzduchu aj v prírode

Materská školy Vyšné Hágy by z financií grantového programu TMR pre deti rada vybudovala altánok v priestoroch školskej záhrady. Využívaný bude na vzdelávacie aktivity v slnečnom i daždivom počasí a bude poskytovať tieň v horúcich letných dňoch. Vďaka zabudovaným úložným priestorom bude slúžiť aj na úschovu náradia a hračiek do pieskoviska.

________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktorú TMR spoluprevádzkuje. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a  Legendiu - Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR.. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../