Skupina TMR v minulom finančnom roku opäť dosiahla rast výnosov

< späť

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (29. februára 2020) – Vo finančnom roku 2018/19 Skupina Tatry mountain resorts, a.s. (TMR)  vykázala 17,9% nárast výnosov a rast EBITDA na úrovni 3,7%. Čistý konsolidovaný zisk bol vykázaný v hodnote -1,8 mil. EUR.

Zverejnené konsolidované výsledky zahŕňajú obdobie 12 mesiacov finančného roka 2018/19 (od 1. novembra 2018 do 31. októbra 2019). 

Výsledky komentoval CEO a predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý: „K výsledkom nám pomohol organický rast našich stredísk, hotelov a doplnkových služieb, ako aj nové akvizície v Rakúsku a nový golfový segment. Zimná sezóna bola úspešná, čo sa týka snehových podmienok v našich horských strediskách a teplôt, dostatočne nízkych pre zasnežovanie. Najväčší rast návštevnosti sme zaznamenali v plne zmodernizovanom poľskom stredisku Szczyrk Mountain Resort. Celková návštevnosť horských stredísk, vrátane novo začlenených rakúskych stredísk Mölltaler Gletscher a Ankogel, sa zlepšila o 4,9%. Pokles v návštevnosti sme pozorovali vo Vysokých Tatrách a v Jasnej, keďže sa nám nedarí napĺňať náš strategický plán rozšírenia strediska, najmä vo Vysokých Tatrách a čelíme tak konkurencii menších stredísk najmä pri priaznivých snehových podmienkach.

Túto zimu sme zaviedli revolučný flexibilný cenový systém na skipasy, tzv. „flexi ceny“ s cieľom regulovať návštevnosť, zvyšovať priemernú tržbu na osobodeň a  podiel online klientov. Vďaka flexi cenám dokážeme rýchlo reagovať na aktuálny dopyt v horských strediskách, plánovať kapacity stredísk a naučiť tak klientov nakupovať skipasy v predstihu. Vďaka systému flexi cien a online predaju cez Gopass najviac rástlo vo výnosoch stredisko Jasná Nízke Tatry.

Významný dopad na výsledky s 15,5% rastom výnosov mali hotely v portfóliu TMR, najmä zrenovované tatranské grandhotely. Grandhotel Starý Smokovec prešiel zásadnou zmenou a v zimnej sezóne 2018/19 privítal hostí so zmodernizovanými izbami, kongresovou miestnosťou a chodbami. Tatranský Grandhotel Praha získal v novembri 2018 ocenenie od Heritage Hotels of Europe Awards ako najlepší európsky historický hotel v kategórii Heritage & Wellness a z World Ski Awards 2018 si odniesol ocenenie Slovakia´s Best Ski Hotel 2018.

Letná sezóna v strediskách priniesla rast návštevníkov, aj keď v zábavných parkoch sme zaznamenali poklesy. Celková návštevnosť v zábavných parkoch za rok poklesla o 10,9 %.

Akvizíciou alpského ľadovcového strediska Mölltaler Gletscher a jeho sesterského strediska Ankogel v rakúskom Korutánsku sa nám podarilo naplniť náš strednodobý strategický plán rozšírenia nášho portfólia o stredne veľké alpské stredisko. Prevádzku sme prevzali v máji 2019, pričom celá zimná sezóna sa odrazí na výsledkoch v nasledujúcom období.

Tento rok sme vstúpili do golfového segmentu, keď sme si prenajali najmenej na 20 rokov dva prestížne golfové rezorty v Čechách – Kaskáda Golf Resort a Golf & Ski Resort Ostravice. Plánujeme rozvoj najmä ich ubytovacích kapacít, pričom chceme sem implementovať program Gopass a využívať tak skupinové synergie. 

V zime aj v lete sme už tradične organizovali naše obľúbené eventy, vrátane najnavštevovanejšej tatranskej atrakcie Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, ktorý bol tento rok postavený v štýle vatikánskej Baziliky Sv. Petra. Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní v Špindlerovom Mlýne, ktorý sme organizovali, mal pozitívny divácky ohlas aj vďaka účasti a víťazstve majsterky sveta, Petry Vlhovej.

Čo sa týka investícií do rozvoja, v minulom roku sme preinvestovali 45,3 mil. EUR. Investície smerovali do slovenských stredísk a hotelov, ako aj do Szczyrku, Legendie a realitných projektov.  V Szczyrku sa zase postavila najväčšia reštaurácia Skupiny na svahu s kapacitou 430 osôb. Tiež sme tu kúpili hotel, ktorý budeme rozširovať a rekonštruovať.“

Finančná výkonnosť

Celkové konsolidované výnosy Skupiny za uplynulý finančný rok dosiahli 127,592 mil. EUR, čo predstavuje nárast o 17,9%. Pozitívny dopad na výnosy mala najmä vyššia návštevnosť strediska Szczyrk, flexi ceny najmä v Jasnej, akvizícia rakúskych stredísk Mölltaler Gletscher a Ankogel, nový golfový segment, doplnkové služby, prevádzka hotelového portfólia a realitné projekty. Výnosy tiež zahŕňajú jednorazový vplyv predaja vstupov, reklamy a ubytovania na Svetový pohár v alpskom lyžovaní v Špindlerovom Mlýne, ktorý TMR organizovalo. Bez jednorazových vplyvov a akvizícií sa výnosy medziročne zlepšili o 11,8%.  

Ďalší kľúčový finančný ukazovateľ výkonnosti TMR – EBITDA – dosiahol hodnotu 35,438 mil. EUR, čo je nárast o 3,7%. Na porovnateľnej báze sa EBITDA medziročne zvýšila o 15,2%. Z pohľadu nákladov, spotreba materiálu a tovarov sa zvýšila o 36,1%, najmä kvôli výstavbe chaletov a apartmánov.  Osobné a prevádzkové náklady boli medziročne vyššie o 18,1%. K nárastu osobných a prevádzkových nákladov prispel pokračujúci tlak trhu na zvyšovanie ceny práce, zvýšenie minimálnej mzdy, nábor nových zamestnancov na centrálne oddelenie a akvizície. Negatívny vplyv na EBITDA mali aj strediská Mölltaler Gletscher a Ankogel. Keďže sa kúpili po zimnej sezóne, už nedosiahli tržby, ktoré by pokryli náklady na letnú sezónu. Ukazovateľ prevádzkovej rentability TMR (EBITDA marža) dosiahol úroveň 27,8%.

Skupina dosiahla konsolidovaný čistý zisk vo výške -1,812 mil. EUR, pokles oproti 3,095 mil. EUR v predchádzajúcom roku, najmä kvôli vyšším prevádzkovým a úrokovým nákladom a odpisom. Materská spoločnosť dosiahla čistý zisk 4,087 mil. EUR.

Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na http://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

______________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktorú TMR spoluprevádzkuje. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a  Legendiu - Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 400 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../