Tatrapolis Iron Master predstaví poctivú prácu umeleckých kováčov

< späť

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (23. august 2017) – Umeleckí kováči zakladajú na Liptove tradíciu poctivého remesla v umelecko-zážitkovej tvorbe pod názvom Tatrapolis Iron Master, ktorý je obdobou tatranského ľadového festivalu Tatry Ice Master. 26. až 27. augusta sa v Tatrapolise pri Tatralandii predstaví osem šikovných umeleckých kováčov, ktorí budú v štyroch originálnych kováčskych dielňach vytvárať umelecké sochy z ocele, železa, guľatín a kovového šrotu a súťažiť tak v stavaní kovových sôch podľa predlohy priamo pred očami návštevníkov. Témou I. ročníka Tatrapolis Iron Master sú „Mýty a legendy“.

Posledný augustový víkend budú na Liptove lietať iskry, vzduch rozčerí otvorený oheň a z Tatrapolisu sa budú ozývať pravidelné údery ťažkého kováčskeho kladiva. Osem umeleckých kováčov z kováčskeho cechu sa poriadne zapotí pri súťažnom tvarovaní kovov a výrobe kovových plastík, aby počas dvoch dní predstavili verejnosti náročnú prácu a technologický postup poctivého umeleckého kováčskeho remesla. Podľa predlohy budú kováči ohýbať kov a vytvárať sochy do výšky 1,40 m technológiou kovania a navárania. „Z malých kusov sa skladajú väčšie a tie sa pospájajú navarením. Každý kováč si donesie vlastný materiál a  pri svojej práci využije aj kusy starého kovošrotu. V tímoch nebudú len mužskí predstavitelia tohto remesla, ale aj jedna žena. V budúcnosti by sme do podujatia radi zapojili aj študentov z odborných škôl, aby nás svojou kreativitou inšpirovali a ich diela boli tiež súčasťou šrotovej uličky v Tatrapolise,“ hovorí umelecký kováč Vladimír Eperješi.    

„Tradícia kováčstva siaha do začiatku 17. storočia, od kedy sú známe prvé stanovy cechu kováčov a zámočníkov v Liptovskom Mikuláši. Teší nás, že sa toto ťažké remeslo v podobe umeleckého prevedenia dostáva opäť do popredia verejnosti a to práve v prostredí parku kovových miniatúr v Tatrapolise pri Tatralandii. Veríme, že festival vo vyrábaní kovových sôch Tatrapolis Iron Master bude mať v kalendári podujatí každý rok svoje pevné miesto a touto aktivitou sa vytvorí príjemná zvyklosť, na ktorú sa budú tešiť malí aj veľkí návštevníci. O víťazovi súťažného ročníka na tému ´Mýty a legendy´ rozhodnú samotní návštevníci podujatia. Tí dostanú pri vstupe hlasovacie kartičky, ktorými môžu hlasovať o najlepšie umelecké dielo. Meno víťazného tímu sa dozvieme v nedeľu 27. augusta o 17. hodine,“ uzavrela Sylvia Artzová, marketingová riaditeľka Tatralandie.

Víkend v Tatrapolise bude nabitý nielen kováčskou atmosférou, siláckymi súťažami v hode kovadlinou, ale aj krásnymi tanečnicami, skvelým jedlom v reštaurácii U kováča a hudobnými emóciami. V sprievodnom programe sa predstaví skupina Metalinda, Red Hot Chilli Peppers Revival, či hudobné zoskupenie S hudbou vermírnou, skupina Heľenine oči a speváčka Barbora Hazuchová. Podrobne k programu na www.tatralandia.sk

___________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horská ubytovňa Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../